top of page

ARNOLDIUS - van der  A N A N I C Z I U S - PICTORIUS  POLONIKUS                PAINTING - MALARSTWO - SZTUKA - ART - KUNSZT

                                         D O S S I E R   

Arnold Ananicz szlachcic Rzeczypospolitej. Ananiczius Polski malarz "klasyczny" i niezależny.                       Urodził się w Gorzowie Wielkopolskim 30 maja 1973. Od 1975 w Warszawie. Wieloletni emigrant, od 1988 w N. Y. Obecnie mieszka w Warszawie. Przodkowie pochodzą z Czarnej i Białej Rusi.

Absolwent The New York Studio School ( U.S.A ). Ukończył uczelnię jako pierwszy Polak ( 2000 r. ).

Pracownia: Carole Robb. Wykłady: Esteban Vicente. Graham Nixon, B. Gagnier, Leo Steiberg.

Był asystentem rzeźbiarza Daniela Wnuka.

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Propagator i Animator Kultury Polskiej.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 2019 AD

Honorowe Odznaczenie 2017 A. D. – ZASŁUŻONY dla KULTURY POLSKIEJ

Obrazy w USA, RFN, UK. Autor kilkuset obrazów olejnych, pasteli i rysunków.

Autor odbył liczne podróże po Europie i w U. S. A., w ramach prywatnych studiów i zdobywania artystycznych doświadczeń. Głównie koncentruje się na zgłębianiu kręgu  kultury cywilizacji Europy. W wielu Muzeach w Europie i U. S. studiował bezpośrednio z oryginałów Starych Mistrzów, np.:

w Rotterdamie dosłownie trzymając w rękach m. in. rysunki H. Boscha, P. Brueghla i Rembrandta.

W prywatnych kolekcjach pracował wśród dzieł Van Gogha, Maneta, Moneta, Renuara, F. Bacona,

E. Nolde, Wilhem de Koonig itp.Z ajmuje się Poezją i recytacją O. Miłosza, Cz. Miłosza, Z. Herberta.

Meloman muzyki klasycznej, miłośnikiem literatury, teatru i sztuk pięknych.

Wystawy indywidualne i udział w sympozjach oraz w licznych wystawach zbiorowych.

Wystawiał w Niemczech, w N. Y. i Polsce m. in. w Warszawie i Krakowie np. : Galeria Lameli.

Malarz współpracuje ze uznanymi Artystami, Poetami, Pisarzami i Muzykami. Artykuły o malarzu ukazywały się w prestiżowych periodykach, m. in. w miesięczniku kulturalnym Kraków. Publikacja debiut w Almanachu - Karnawał Literacki, Bezkres. Obrazy autora wykorzystywane są na ilustracje książek uznanych pisarzy. Jest też autorem statuetki poświęconej współczesnym emigracyjnym pisarzom polskim, wręczona m.in. Ambasadzie R.P. w Londynie oraz rozgłośni Radio BBC Coventry.

C H A R A K T E R Y S T Y K A   T W Ó R C Z O Ś C I

 

Artysta uprawia głównie malarstwo olejne, klasyczne, kontemplatywne, metafizyczne, retoryczne i czasem też dialektyczne, na pograniczu „ iluzorycznego iluzjonizmu i surowej wyobraźni ”, choć zakorzenione w historii sztuki jednak silnie odnoszące się do współczesnej rzeczywistości i naszej kondycji. Forma często służy malarzowi jako stylistyczny środek wyrazu, Autor prowadzi dialog z przeszłością. Kompozycje w sztuce mimesis i nie imitujące. Synkretycznemu rodzajowi malowania z percepcji, z wyobraźni, połączonym z fragmentami opartymi na transkrypcji oraz z elementami przetworzonymi, metaforami, alegoriami, cytatami i trawestacjami podlega trzeci kierunek autora.

 

Autor w 2000 r. wraca do Europy. Otwiera pracownię w Niemczech. Maluje kompozycje jako „sarkofag“, "Przygotowanie do życia po śmierci", która dla autora wyznacza i ugruntowuje pewien formalny kierunek przedstawienia z wyobraźni z zasady nie imitujący. Następnie powstają “Martwa natura w skansenie lub do lamusa’’ i „Martwa natura z Torrentiusem" wierniejsze sztuce mimesis, reprezentujące jeden z dwóch głównych kierunków, którymi podąża autor. „Martwa natura ze szklaną kulą, czaszką i jabłkiem” to polemika z Newtonem, jednego z Blakeowskiej t z. diabelskiej trójcy. Obraz ” Wnętrze” zamyka ,,rozdział germański”. Następnie otwiera pracownie warszawską, W 2006/7 r. powstaje rozprawa malarska "Śmierć Sztuki Współczesnej", to przełom autora jeśli chodzi o skale dramaturgii. W 2012 r. płótno pt.: "Po leczeniu głupoty" nie jest tylko odniesieniem do pewnych metafizycznych operacji w wiekach ciemnych, stanowi niejako ripostę na pewne pogłębiające się zjawiska duchowe we współczesnej kulturze Europy. W 2013 r. powstaje dyptyk "To nie litania na czasy przejściowe" i "Kobieta, mężczyzna i sztuka". W 2015 r. rozpoczyna się nowy okres w malarstwie, to forma bardziej pojemna z większą ilością postaci. Powstaje „Psychomachia’’ i ‘’W pracowni malarza’’. W 2016 r. dla MUSEION NORWID ( obecnie w Pałacu w Chrzęsnem ) maluje kolorowy portret Norwida ( jedyny znany "kolorowy" portret poety) , chcąc wczuć się w istotę oblicza Poety i zwierciadło epoki.

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, przy wsparciu MKiDN pracuje nad epickim obrazem portretując najwybitniejszej proweniencji Poetów, i Artystów Wieszczów Rzeczpospolitej XX w, , pt: „Apoteoza Sztuki Rzeczpospolitej XX wieku czyli Polski Olimp”.

 

Autor głównie koncentruje się na zgłębianiu sztuki, duchowości i kultury cywilizacji Europejskiej. Jest również melomanem muzyki klasycznej, miłośnikiem literatury, archeologii, teatru i wszelkich sztuk pięknych. Zajmuje się Poezją i recytacją wierszy O. Miłosza, Cz. Miłosza, Z. Herberta. Autor i organizator eventów kulturalnych. Uczestnik wielu wydarzeń artystycznych, koncertów, festiwali muzycznych, literackich i poetyckich w Polsce i za granicą. Uczestnik wielu plenerów malarskich, sympozjów, spektakli, wernisaży, wystaw, gal, kulturalnych i społecznych wydarzeń.

Wykonuje malarstwo na zamówienie. Malarz operuje dowolną techniką i stylistyką.

O autorze pisali :

 

DOROBEK    ARTYSTYCZNY

Obrazy w prywatnych kolekcjach w U. S. A., Niemczech, UK i Polsce. Obraz okolicznościowe:

MUZEUM im. Jana Kasprowicza / Zakopane - HARENDA, TEATR WITKACEGO, Muzeum w Słupsku. Muzeum w Lidzbarku Warmińskim. Obraz dla PREZYDENTA R. P. Andrzeja Dudy. Obraz dla Archikatedry Św. Jana w Warszawie / na 1050 lecie CHRZTU POLSKI.

Obraz okazjonalny dla MUZEUM w Jeleniej Górze oraz dla Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

Portret Xięcia Cypriana Kamila Norwida dla Museion Norwid. Portret na żywo- rysunek Kompozytora Krzysztofa Pendereckiego w kolekcji Maestro.

Reżyser, autor, aktor, scenarzysta, scenograf spektaklu pt: POETICA MALEWICZA z okazji 140- lecie urodzin MALEWICZA. Premiera w POLONIA PALACE HOTEL – 22-3/02/2019.

Współautor wystawy multimedialnej - Słowo Litera Znak w ZPAP w Warszawie w 2020 r.

Autor publicznych wystąpień i publikacji o sztuce i kulturze np. w Czeskim Pen Club.

K A L E N D A R I U M

2020

1  listopad - Publikacja eseju pióra profesor T. Dobrzyńskiej  o obrazach Ananicziusia na wystawie  Słowo Litera Znak w miesięczniku literackim.

6 październik - Udział w Wystawie pt: " Obok siebie " - Sekcja Malarstwa ZPAP

24 września w OSTRÓDZIE - GALERII SZTUKI AMFITEATRU - MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ. Obraz "RZEŹBA GŁOWY NORWIDA z WIDOKIEM" 60 x 80 PASTEL. Publikacja w albumie. Obraz na wernisażu w roku199 lecia URODZIN NORWIDA 1821 roku. Publikacja w albumie.

 

17 września - Udział w Wystawie w ZPAP-ie – POSITIVE ART. Publikacja w albumie.

Udział w filmie w reżyserii Dagmary Furgał na temat wystawy Słowo Litera Znak w Galerii Metamorfozy.

25 sierpień - udział w wystawie Słowo Litera Znak w Galerii Metamorfozy w Warszawie. Pod auspicjami MKiDN.

1 sierpień - Publikacja eseju Ananicziusa o obrazie autora pt:" Wypukłe lustro" w miesięczniku literackim BEZKRES.

1 lipiec - Publikacja eseju Joanny Koreckiej o obrazach Ananicziusa na wystawie Słowo Litera Znak w miesięczniku literackim BEZKRES. Filmik w necie.

1 sierpień - Publikacja eseju Ananicziusa o obrazie autora w miesięczniku literackim BEZKRES..........

14 czerwca - Udział w Wystawie w ZPAP-ie. 1-sza GALERIA otwarta w Polsce po pandemii w WARSZAWIE.

 

Reżyseria i prowadzenie cyklu video wywiadów w Galerii ZPAP oraz w plenerze z Kurator Joanną Korecką do projektu Słowo Litera Znak.

5 marzec - udział w wystawie multimedialnej Słowo Litera Znak w ZPAP Warszawa. Patronat MKiDN i ASP Warszawa.

Publikacja wiersza POETA Friedricha Hölderlina w miesięczniku BEZKRES – z okazji 250 lecia urodzin oraz minionego 7go czerwca od 177 lecia śmierci poety.

 

Publikacja eseju w miesięczniku BEZKRES - KRYTYCZNY ESEJ o OBRAZIE WYDARZENIEM, ZDERZENIE w ZDARZENIU ZNACZEŃ i STOPNI ABSTRAKCJI czyli NAPIĘCIE WYWOŁANE MIĘDZY OBRAZEM SYMBOLEM LITERĄ i ZNAKIEM! ODZWIERCIEDLENIE FRAGMENTU WSPÓŁCZESNEJ RZECZYWISTOŚCI lub

ZDERZENIE na GRANICY POJĘCIOWEJ, MIĘDZY ABSTRAKCJĄ a RZECZYWISTOŚCIĄ. MARTWA NATURA z KULĄ NICOŚCI, MEDALIONEM KSIĘCIA GESUALDO z VENOSY, DYSKIEM z FAJSTOS, BAŃKĄ MYDLANĄ i ZAĆMIENIEM.. ROK 2018/20

 

REALIZACJA ALEGORYCZNEGO OBRAZU z KLUCZEM na ZAMÓWIENIE do GABINETU PSYCHOTERAPEUTY w WIELKIEJ BRYTANII. OLEJ 90 x 73cm

 

2019

 

12 grudzień - Recenzja do najnowszego tomiku poezji Agnieszki Syskiej ''KRZEW NAM GOREJE'' .

HAPPENING z SESJĄ ZDJĘCIOWĄ - w 140 roku urodzin KAZIMIERZA MALEWICZA. Wystawa plenerowa w OGRODZIE ZAMKU KRÓLEWSKIEGO w WARSZAWIE oraz GALERII TRASY WZ. z KOPIAMI MALEWICZA w wykonaniu Ananicziusa

4 października - ZPAP. Wystawa zbiorowa pt: "Obraz z pracowni".

 

1 lipca - STYPENDIUM MKiDN na ARTYSTYCZNY PROJEKT z OKAZJI 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obraz „ Apoteoza Sztuki Rzeczpospolitej XX wieku ”.

 

26 czerwca - Wystawa letnia pt: "Skarby z podróży" - Polanica Zdrój w Galeria Dom Sztuki.

 

12 maj - ŚWIĘTOWANIE ROKU MALEWICZA w POLSCE, PODCZAS KONGRESU w HISTORYCZNYM GMACHU NOT, przy WRĘCZANIU PAŃSTWOWYCH ODZNACZEŃ, POD PATRONATEM KONGREGACJI PH - ODBYŁY SIĘ WYSTAWY MALARSTWA - INSPIRACJE MALEWICZEM - m.in. kopie w wykonaniu Ananicziusa

Wywiad o wystawie do Polskiego Radia 24.

 

28 maja

ASYSTENT JOANNY KORECKIEJ w PRZYGOTOWANIACH ODSŁONIĘCIA PORTRETU KOMPOZYTOR BACEWICZ w ROKU MADAME GRAŻYNY BACEWICZ. GALA w SALI KRÓLEWKIEJ na ZAMKU KRÓLEWSKIM. Film na Youtube.

18 maj - Udział w poplenerowej wystawie w Bibliotece Miejskiej w Łebie.

21 marca 2019 - https://polskieradio24.pl/.../2267998,Kazimierz-Malewicz...

AUDYCJA w Polskim RADIO 24, o MALEWICZU z OKAZJI 140-lecia JEGO URODZIN i WYDARZEŃ, KTÓRE PRZYGOTOWALIŚMY wraz z Panią Iwoną Malewicz krewną Kazimierza Malewicza

4 marca 2019 - Artykuł w GP o otwarciu Roku Malewicza w POLONIA PALACE HOTEL, zainicjowanego przez Panią Iwona Malewicz

26/27 luty - URODZINOWY SPEKTAKL POETYCKO MUZYCZNO TEATRALNYM pt: POETICA MALEWICZA według ANANICZIUSA

REŻYSERIA, SCENOGRAFIA, CHOREOGRAFIA oraz ROLA MALEWICZA w WYKONANIU ANANICZIUSA - na PODSTAWIE RETROSPEKCJI POEZJI  K. MALEWICZA.

OTWARCIE ROKU MALEWICZA z OKAZJI 140 LECIA URODZIN. POLONIA PALACE SALA LUDWIKOWSKA. W 1927 r. ARTYSTA MIAŁ W TYM BUDYNKU WYSTAWĘ! Film na Youtube.

Udział w Konferencji Prasowej w Sali Malewicza wśród panelistów m.in. Profesor A. Winiarski, Dyrektor Muzeum w Witebsku Doktor Duchovnikow, ....... Film na Youtube.

 

24 lutego 2019 - https://epochtimes.pl/kondycja-sztuki-wspolczesnej-w.../

Wywiad rozmowa z malarzem Ananicziusem. Kondycja sztuki współczesnej w kontekście prawdziwej roli sztuki w życiu człowieka.

2018

29 październik - Z okazji 90 rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – komentarz do Polskiego Radia 24 z uroczystości w Pałacu Rzeczpospolitej w Warszawie.

 

29 września - Udział w poplenerowej wystawie w Hotelu Posejdon w Łebie.

 

Plener w Czerwińsku............

21 maj - Udział w poplenerowej wystawie w Hotelu Posejdon w Łebie.

23 marzec - Udział w wydarzeniu kulturalnym poetycko artystycznym w Czeskim Pilzen zorganizowanym przez poetę i członka PEN Club Jakuba Fishera. Wystąpienie Ananicziusa promujące twórczość Zbigniewa Herberta w jego roku.

2 marzec - Udział w poplenerowej wystawie w Hotelu Przystań pt: „Barwy ziemi sieradzkiej”, otwarta z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

9 luty - Wypowiedź Ananicziusa w Gazecie Polskiej - Redaktor A. Krajkowska o wystawie malarza J. Lewandowskiego.

Seria obrazów patriotycznych związanych ze 100 leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

2017

    27.12.- Organizacja uczczenia Poety Oskara Miłosza z okazji 140-lecia urodzin. Uroczysta Msza, 

    prowadzona przez Proboszcza Parafii Tadeusza Balewskiego w intencji Poety. Kościół św.   

    Aleksandra.  Spotkanie Miłośników Oskara Miłosza - Kawiarnia Literatka-Dom Literatury.

    3.12 - Udział w dokumencie w TVP 3 na temat Pracowni Twórczych w Warszawie.

-  Wystawa zbiorowa – GALA KPH w WARSZAWIE - Kongregacja Przemysłowo Handlowa –   

    Odznaczenia Państwowe.

6/7 październik - Udział w  miedzynarodowym festiwalu literackim w Leskovac w Serbii. Odczyt promujący kulturę polską. wydarzeniu kulturalnym poetycko artystycznym................

    W roku Wisły w Wiśle – Podczas Forum Kupiec - Hotel Gołębiewski – Wystawa – dedykowana       

    Józefowi Konradowi Korzeniowskiemu.

21 sierpień -  Wernisaż- Młoda Sztuka w Fundacji J. Potockiego w Pałacu pod Baranami w Krakowie.

21 Czerwiec – GALA - Kongregacja Przemysłowo Handlowa – dr J .Rakowski

    Jubileusz 15 – lecia KPH. Odznaczenie Państwowe – " Zasłużony dla Kultury Polskiej ".

    Mam wyjątkowy zaszczyt podziękować Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za

    przyznanie mej skromnej osobie Honorowego Odznaczenia .

    Z tej okazji dziękując za to wspaniałe wyróżnienie otwarcie okolicznościowa wystawy

    „ Malarstwo w źródle kultury”. Ekspozycja honoruje postać Poety Arystokraty Oskara de Lubicz   

    Miłosza, który miał potężny wpływ na kształt Poezji europejskiej XX w. Wystawa ma na celu   

    przypomnienie o obecnie trwającym 140-leciu urodzin wielkiego Poety. W Polsce szczególnie   

    powinno się celebrować ten jubileusz, to rocznica o wielkim znaczeniu. Wystawę poświęcona temu

    wyjątkowemu człowiekowi.

-   Wizualny dekor statuetki Syzyf 2017 dla Pani Premier R.P. wręczony podczas Gali-Kongregacji P.H.

    15 MAJ – PEN CLUB. Promocja książki Pisarza Saśy Stojanovića – obraz malarza na obwolucie.

-   13/05-Wręczenie obrazu 2,5m x 2m wykonanego na zamówienie do gabinetu Dr. Ozimka w W-wie.

-   3/30. Międzynarodowe sympozjum sztuk wizualnych - „Via Baltica - Helsinki, Ateny via "Warszawa".       „Od Lizbony do Władywostoku via Mińsk” Wystawa poplenerowa – Hotel Kormoran w Mierkach.

-   27 Styczeń. Wystawa indywidualna pt. „Malarstwo w źródle kultury” w Zameczku / Polanica Zdrój.

-   19/01 Wystawa poplenerowa. Międzynarodowe sympozjum malarskie - Otwarcie Hotelu De   

     Silva Poznań. Honorowy Patronat ASP w KRAKOWIE

 

2016

-   Grudzień 1 / WERNISAŻ - GALERIA SŁAWKOWSKA 2 - KRAKÓW Wystawa z okazji 500 - lecia

     śmierci Hieronima Boscha.

     Artykuł m. in. o Ananicziusie -  http://tlustekoty.pl/w-co-inwestowac-sztuka-kolekcjonerska/

-   23/11 Centrum kultury Białoruskiej Warszawa / SZTUKA ŁĄCZY– PATRONAT AMBASADY

-   3-4 /11Wystawa Indywidualna /SCENOGRAFIA– Opera Krakowska – Sympozjum Naukowe - - -

   

     7/10 Wernisaż w Galerii Wzgórze / Bielsko Biała / Z okazji 500 lecia śmierci Hieronima Boscha.

     Wystawa Indywidualna pt.: “ Bosch 500 lat później “ / nawiązująca do twórczości Boscha.

     Wpis do Kroniki Miasta Bielsko Biała. Artykuł w Gazecie Polskiej, Lokalne media.

-   30 wrzesień - Poplenerowa wystawa w Łebie w Hotelu Posejdon. Debiut odczytu inauguracyjnego

     listu Herberta do kochanki z książki Listy do Muzy. Wyd. Małgorzaty Marchlewskiej.

-   3 czerwiec - Poplenerowa wystawa w Jarosławcu na rzecz dla osób niepełnosprawnych.

-   19 maj –  Sympozjum,  wernisaż i wystawa poplenerowa w Muzeum w Mielniku, podczas  

    otwarcia ekspozycji wydobytej z Bugu 800 letniej łodzi.

-   21 Kwiecień / Poplenerowa wystawa w Hotelu pod Czarnym Łabędziem. Rydzewo.

-   13 maj - Przekazanie obrazu – Portret Xięcia Cypriana Kamila Norwida – dla Museion     

     Norwid na wystawę w Pałacu w Chrzęsnem. Wystąpienie w Pałacu 11/06. Materiał TV w     

     Kurier W - wa.

-   Wydawnictwo SAREM wybiera obraz autora pt. „ Martwa natura z gorejącą księgą |”na

     okładkę polskiej edycji książki Saśy Stojanowića.

-   Obraz pt.: ”Chusta Świętej Weroniki 2000 lat po ...”- dla PREZYDENTA R. P.

-   Współpraca z Galerią Studio Art - Polanica Zdrój.

-   Marzec 4 - Organizacja wieczoru literackiego dla pisarza Duśana Savića w Literatce.

-   Styczeń 16 wystawa poplenerowa / Patronat Prezydenta R. P. - Hotel De Silva Opole

2015

      11/25 Sympozjum. Wystawa poplenerowa / Muzeum Mielnik Ośrodek Dziejów Ziemi       

      Mielnickiej.

  • Wrzesień – wystawa poplenerowa w Centrum Informacji Turystycznej w Łebie.

  • Wręczenie portretu Kompozytorowi Krzysztofowi Pendereckiemu, rysunku z podobizną

      Maestro ( wykonanego na żywo 28.10.2015).

  • Publikacja portretów ( fotografii ) Poetki Agnieszki Syskiej w tomiku poetyckim

      Wydawnictwo "Miniatura" Kraków.

  • Publikacja o autorze w Liry Dram, kwartalniku kulturalno poetyckim przy ”Poezja Dzisiaj”

  • Lipiec – wystawa poplenerowa w Centrum Przygotowań Olimpijskich - Polska Cerkiew.

  • 23 czerwiec, wręczenie obrazu okazjonalnego dla Muzeum w Słupsku podczas uroczystości z okazji 130 lecia urodzin Witkacego..

  • Czerwiec – wystawa poplenerowa w Zamku w Goraju. Publikacje w lokalnych mediach.

  • Marzec, przyjecie obrazu okazjonalnego przez Muzeum w Jeleniej Gorze.

  • 24 luty – wręczenie obrazu okazjonalnego dla Teatru Witkacego z okazji 30 lecia Teatru.

  • Przyjecie obrazu okazjonalnego do Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

  • Sesja zdjęciowa z poetką Agnieszka Syską ( SPP ) 2014

  • Publikacje o autorze w Magazynie VIP oraz Świat Elit.

  • Powstaje wiele obrazów pastelowych.

  • Wydawnictwo “Nokturn” wybiera obraz pt: „ Śmierć sztuki współczesnej ” na okładkę polskiego wydania powieści „ Bośniacki kat ” uznanego serbskiego pisarza Ranko Risojevića.

  • Udział w wystawie zbiorowej ''Zadośćuczynienie"- Galeria MOK, Zabrze - Centrum Sztuki KArtonovnia Warszawa. Katalog.

  • Wernisaż 2 lipiec oraz wieczór autorski w Galerii Freta w Warszawie ( Stare Miasto ). Film z wernisażu.Wystawa indywidualna.

  • Wywiad do medium internetowego, prowadzenie przez Jule Ross.

    Wydawnictwo “Nokturn” wybiera obraz pt: „Po leczeniu głupoty” na okładkę polskiego wydania drugiej powieści pt: “Szklarnie” znanego serbskiego pisarza Refika Ličiny.

  • Wystawa - luty/marzec - w „Galerii Piecowej” w starym RSTK w Warszawie.

2013

  •  Artykuł pisarza Pana Marka Sołtysika o autorze w Miesięczniku Kraków.

  •  Artykuł o malarzu, krytyka sztuki i poetki Marty Półtorak o pracach autora - Wiadomości24.

  •  Artykuł o malarzu, historyka sztuki i dramaturg Jule Ross:   www.incrediblyvisible.blogspot.com

  •  Wernisaż 9 czerwca w Galerii Batko ( Kraków ) oraz z wieczór poetycki wraz z Panią

      Magdaleną Węgrzynowicz Plichtą ( Prezes ZLP-Kraków ).

  • 12 kwiecień - Wystawa - Galeria Lamelli Śródmiejski Ośrodek Kultury/Rynek St. M. Kraków.

  • Debiut-Publikacja w Almanachu - Karnawał Literacki.

  • Projekt okładki do przyszłego tomiku Poezji, Pani Magdaleny Węgrzynowicz Plichty.

  • Portret na okładkę tomiku poezji, Pani Marleny Zynger.

  • 15 marca - wystawa w Wojewódzkiej Bibliotece w Krakowie – Sala Konferencyjna.

  • Realizacja krótkiego filmu z wystawy o autorze w reżyserii Pana Tadeusza Oratowskiego.

  • 15 luty, wystawa w Domu Kultury Podgórze w Krakowie Akompaniament Bożena Sitek.

  • Film z wernisażu. Artykuł Pani redaktor Mirosławy Kasowskiej w wiadomosci24.pl

  • 18 stycznia Warszawa - Wystawa małych form pt.: „W podróży ” w Galerii Stara Praga. 2012

  • Wystawa małych form pt. „W drodze” - Galeria Biblioteki Publiczna Mokotów – W-wa.

  • Wywiad do Magazynu Bibliotek pt. „Sowa”.

  • Udział w uroczystościach 125 rocznicy urodzin Marii Kasprowiczowej. Wśród znanych pisarzy, aktorów, artystów i przekazanych ich dzieł m. in. Abakanowicz.

      HARENDA – Muzeum Jana Kasprowicza, Zakopane.

  • Przygotowanie i realizacja projektu marmurowej statuetki z elementami dekoracyjnymi, dla

      pisarzy Antologii Poetów Emigracyjnych pt.: „Piękni Ludzie”.Wręczona m. in. Ambasadzie

      R.P. w Londynie, BBC Coventry, Nowy Dziennik – Londyn, Liceum im. Czackiego w W-wie.

 

2011

  • Przyjęcie do Z.P.A.P.

  • Współpracownik ''Croix de la Boxeme" ( Org. obywatelska) w Pradze, w ramach łączenia kultur Narodów Polski i Czech "Mosty między narodami" .

  • Udział w Aukcji Z.P.A.P. ( organizowanej przez Rempex ) promującej polskich artystów.

  • Powstaje krótki film dokumentalny o autorze, reżyserem jest Kamiński Krystian absolwent

    Katowickiej Szkoły Filmowej. Projekt w trakcie realizacji.

  • 2010

      Udział w pracach renowacyjnych w Witkiewiczówce w Zakopanem.

  • Powstał zbiór pism, dokumentacji, dotyczących pracy i pewnej wizji autora.

2009

  • Sesje fot. z rzeźbiarzem S. Lipskim. Ratowanie i rewitalizacja historycznej kamienicy artystów.

2008

  • Wernisaż retrospektywny ( z prelekcją i performance'm ) pt.: „Malarstwo? między wczoraj a dziś.” W budynku Teatru Roma w Teatrze Śródmieście. Wywiad dla Wiadomości 24 . Film z wernisażu. Nagranie studyjne reklamy na Wernisaż do Polskiego Radia Programu 2.

2007

  • Powstaje rozprawa malarska pt.: „Śmierć Sztuki Współczesnej”.  

 

2006

Mural na zamówienie w pryw. mieszkaniu. Wystawa „Millenium III”. Pryw. Galeria  Warszawie.

2004/2005

  • Wystawy objazdowe pt. : „Wernisaże Cygańskie” w Niemczech i U. S. A.

  • Sesje zdjęciowe w ramach grupy Czaszka z artystą Dominikiem Wyką w Belgii i Rzymie

  • Wystawa Grupy Czaszka w autorskiej „Shelter Gallery w N. Y”.

2003

  • Wystawa pt.: „Anty Wystawa” w Galerii Tow. im. M. Konopnickiej.Warszawa-Starówka.

  • Sesje zdjęciowe z Dominikiem Tytusem Maxymilianem Wyką w Holandii i Germanii.

 

2001/2002

  • Wystawa pt. „Mixed Mediums”- Instytut Ekonomi Dolnej Saxonii / Niemcy.

  • Kleine Werke II” - Bank Sparrkasse , Hannover / Niemcy. Wywiad do lokalnej gazety.

  • Po atakach „9/11” w N.Y.C. Będąc świadkiem na miejscu wydarzeń, występ w filmie dokumentalnym - fantastycznym, serbskiego reżysera z N. Y.

  • Wystawa dyplomowa w N.Y.S.S. 2000 Otwarcie pracowni w Germanii / Hannover.

  • „Kleine Werke I” - Kultur Center „Scena” Hannover / Niemcy. Artykuł w lokalnej gazecie.

 

LATA 90-te

  • 1999 -„Opus I , II ” - N. Y. S. S./ U. S. A.

  • 1997/1999 Wystawy grupowe w New York Studio School of Drawing Painting and Sculpture .

  • 1996 Studia w Parson School of Design w N. Y.

    Epizodyczna rola statysty na deskach New York Metropolitan Opera w Aida.

  • 1990-91 Hoch Shule Berlin.Kursy rysunku.

  • LATA 80-te i 70-te

  • 1989 / Kurs o Sztuce w Metropolitan Museum of Art.

  • 1983/ Kurs rysunku w Pałacu Kultury i Nauki.

  • 1979/ Rola w serialu TVP.

  • 1978/ Zespołowy występ taneczno folklorystyczny na scenie Klubu Stodoła

bottom of page